Skip to content Skip to footer

Yeniden at eti !

Hamburger menünüzü nasıl istersiniz ?  Bol etli , taze susamlı sandviç ekmeği, salatalık turşusu, hardal, ketçap ve işte size 20. yüzyılın en çok tüketilen yiyeceği. Enfes patates kızartması ve artık at etiyle  Hamburger Menü keyfini istediğin gibi yaşa!

Fast food denilince akla ilk gelen markalardan biri olan Burger King, sonunda hamburgerlerinde ve Whopper menülerinde at eti kullandığını itiraf eden bir açıklamada bulundu.

untitled-1_1

Burger King daha önceki yıllarda da yaptıkları  gıda terörünü gözler önüne sermişti. 2012 yılında ise ‘’salmonella ve listeria bakterili et’’ davası yaşanmıştı . Ve bundan 1 yıl sonra ise bir çok fast food firmasının da olduğu, etlerde tağşiş adlı araştırmada Burger King de İngiltere’de benzer olay yaşamış ve et ürünlerine at eti karıştığını kabul etmişti.

Burger King  bu konuyla ilgili açıklamasında  ‘’At etli hamburgerlerin İrlanda’da bulunan ABF Foods Group’un şirketlerinden  Silvercrest adlı bir imalat şirketinde üretildiğini ve bu üretici %100 İngiliz ve İrlanda bifteğinden yapılmış köfte teslim edeceğine söz verdiğini ama sözünü tutmadığını Silvercast’taki at etinin kaynağının Polonya’daki izinsiz üretici olduğunu ispatladık.” ifadelerini kullandı.

Burger King Türkiye şubesinden gelen açıklama ise :

“Burger King ile ilgili olarak haber sitelerinde yer alan “Burger King hamburgerlerinde ve Whopper menüde at eti olduğunu itiraf etti” haberlerine ilişkin olarak müşterilerimizi doğru bilgilendirmek adına aşağıdaki açıklamayı kamuoyunun dikkatine sunarız.Türkiye’de TAB Gıda bünyesinde faaliyet gösteren Burger King’in, Türkiye restoranlarında satışa sunulan et ürünlerinin tamamı, yerli ve Türk Gıda Kodeksi’ne uygun şekilde üretim yapan tedarikçilerden temin edilmektedir. Yurtdışında yayınlanan bu haberlerin Burger King Türkiye ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.’’’

Burger King açıklamalarında ne kadar samimi olduklarını söyleselerde aslında bu skandallar ile  gıda tedarik zincirinin izlenebilirliğinde büyük bir problem olduğunu ve buna bağlı olarak bazı zararlı içeriklerin bulunma riskinin de çıkabileceğini gösterdi .

Go To Top