Skip to content Skip to footer

2013 Ette Sahtecilik Skandalı Bölüm- 1

[trx_title type=”2″ style=”regular” top=”inherit” bottom=”inherit” left=”inherit” right=”inherit”]2013 yılında Avrupa’yı sarsan et tağşiş skandalının perde arkası[/trx_title]

Bu skandal; birkaç İngiliz ve İrlanda süpermarketinde satılan donmuş sığır eti burgerlerinde at DNA sı bulunmasıyla 15 Ocak 2013 tarihinde Avrupa’da ortaya çıktı. Sığır eti içerdiği söylenerek reklamı yapılan besinlerde; bildirilmemiş ya da yanlış beyan edilmiş at eti (bazı vakalarda et içeriğinin %100 ünü içeriyordu) ve domuz eti gibi başka etler bulundu. Skandal; gıda tedarik zincirinin izlenebilirliğinde büyük bir problem ortaya çıkardı ve buna bağlı olarak bazı zararlı içeriklerin bulunma riski de soruna dahil oldu. Örneğin gıda tedarik zincirine girmiş olabilen spor atlarıyla birlikte yenilebilir hayvanlar için kullanımı yasaklanmış olan veteriner ilacı fenilbutazon da zincire girmiş oldu. Skandalın 13 diğer Avrupa ülkesine yayılmasıyla Avrupalı yetkililer, Avrupa Birliği çapında bir çözüm bulmaya karar verdi. Veteriner ilacı için yaklaşık 4000 at eti örneğinin kontrol testi başlatıldı. ‘Avrupa Birliği İşlenmiş Et Kaynağını Etiketleme Önerisi’nin mümkün olan en kısa sürede yayınlanacağı bildirildi.

2013 at eti skandalı, 2013 horse meat scandal, 2013 tete tağşiş, horsemeat scandal
Birçok ülkede yenilmekte olan at eti, sağlığa zararlı değildir ancak İrlanda ve İngiltere de dahil olmak üzere pek çok ülkede yasak yiyecek olarak kabul edilir.

[trx_title type=”2″ style=”regular” top=”inherit” bottom=”inherit” left=”inherit” right=”inherit”]Dini grupların etkileri [/trx_title]
Dindar Müslüman ve Yahudiler için belli et türlerinin yenmesi günah sayılır. Dini yasaklara göre her iki grup için de domuz ve at eti; yahudiler için diğer bazı hayvan etleri bunlar arasındadır. FSAI başkanı Profesör Reilly şöyle belirtiyor: ‘Domuz eti yemekten kaçınan bazı dini gruplar ya da insanlar için ette domuz DNA’ sı izleri bulunması kabul edilemez’. 15 Mart 2013’te okullar için üretilen helal tavuk sosislerinde domuz DNA‘sı bulunduğu, Westminister wing on Health and Safety tarafından doğrulandı.

Go To Top