Skip to content Skip to footer

15 KOCA İŞ GÜNÜ

Uzun bir süreç başlamıştı benim için; zorunlu yaz stajımı yapacaktım. Tek sorun stajımı nerede yapacağımdı. Her insanın stajdan beklentileri farklıdır. Stajımın ayak işlerinden ibaret olmasını değil gelecekteki iş yaşamıma katkı sağlamasını istiyordum.İsteğim doğrultusunda başvurduğum kurumlardan red cevapları aldıkça üzülüyor ve hevesim kaçıyordu. Ya stajyer kontenjanları dolmuştu ya başvuru süreci geçmişti ve daha bir sürü sebepten ötürü hala bulamamıştım istediğim kurumu.

Umudumu yitirdiğim bir öğlen çalmıştı telefonum, ERES Biyoteknolojiden aranmıştım, değerlendirmeleri sonucu staj başvurumu uygun gördüklerini söylemeleriyle birlikte kalp atışımda bir hızlanma hissetmiştim. Gerekli belge ve evraklar da tamamlandıktan sonra 3 Ağustosu beklemek kalmıştı geriye.

Günler yaklaştıkça heyecanla karışık streste başlamıştı benim için. Acaba kimlerle karşılaşacaktım? Gergin bir ortam mıydı? Benim için gerçekten verimli olacak mıydı? 15 iş günü nasıl geçecekti? sorularıyla birlikte ilk gün için karın ağrımla birlikte yola koyulmuştum. ERES Biyoteknoloji kurucularından Elçin Ekşi ile tanışmamla karın ağrım hafiflemiş ilerleyen saatlerde de ağrıdan eser kalmamıştı. Beklediğim sert ast-üst ilişkisi yerine gayet saygılı ve sempatik muhabbet ortamında çalışacak olduğumu görmek mutlu etmişti.

ERES Biyoteknolojide staj yapmak bana hem teknik açıdan hem de kişisel gelişimim açısından çok fazla katkıda bulundu. En önemli kazancım iş hayatını tanımak oldu.Lisans 2. sınıfı yeni bitirmiş olmam teorik ve pratik bilgimin yeterli seviyede olmaması beni korkutuyordu ve benden istenen şeyleri acaba yapabilir miyim diye düşünüp yapamam diye cevap veriyordum, her seferinde yapabilirsin! diye başlayıp beni teşvik etmeleriyle birlikte o işi yapıyordum ve özgüvenim aynı hızla artıyordu. Proje yazmak hayalden ibaretken hali hazırda aklımdaki fikri de projeleştirmiş ve sürecin nasıl işlediği hakkında bilgi sahibi olmuştum.Yeni Nesil Sekanslama-Veri Analizi ve Protein Modelleme-Moleküler Dinamik eğitimlerine katılmış alanında başarılı hocalarla tanışmış aklımdaki sorulara cevap bulma şansı yakalamıştım.

Sonuç olarak stajımı dolu bir şekilde geçirdim Hacettepe Üniversitesi’ nin değerli hocaları ve öğrencileri ile, Teknoloji Geliştirme Merkezindeki girişimcilerle tanıştım ve bir şeyler öğrendikçe ne kadar çok eksiğim olduğunu bunun da kendimi geliştirerek azalacağını gördüm. Stajda öğrendiğimiz her şey; gelecekteki yaşamımızda bize tecrübe olacak ve stajım sürecinde imkanlardan en üst seviyede yararlanmam için çaba gösteren ve bitmeyen sorularıma tahammül eden Elçin Ekşi ve Oğuzhan Erdur’ a çok teşekkür ederim.

Stajımın tek üzücü yanı ise 15 koca iş günü nasıl bitecek diye düşünürken nasıl geçtiğini anlayamamam olmuştu ☺ ERES Biyoteknoloji ailesine geçiçi bir süre katılarak kalıcı sevgi bağı kurduğum için mutluyum. İyiki varsınız ☺

– Şafak Esra Aslan

Samsun Ondokuz Mayıs Ünv.,

Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü

ERES Biyoteknoloji Stajyeri

Go To Top