Skip to content Skip to footer

Recap 2021 – Eres Biyoteknolojide 2021 nasıl geçti?

2021 yılı pek çoğumuz için pandeminin etkisinde ve zorlayıcı bir yıldı. Ancak her şeye rağmen birlikte güçlü olduğumuz ve güzel işler çıkardığımız bir yılı geride bıraktık. 

Bu yıl ArGe faaliyetlerinden çok araştırmacılarımıza, çalışmalarında destek olacak hizmetlerimize odaklandık. Bu kapsamda eğitimler, deney süreçlerinde teknik destek ve yurt dışından sağladığımız ürünlerle yardımcı olduk. Ayrıca pandemi sürecinde bir araya gelebilmek için çevrimiçi etkinlikler gerçekleştirdik.  Bunun yanı sıra yoğun olarak iş başvurusu ve staj başvurusu aldığımız bir yıl oldu. Bize başvuran herkese olumlu dönme şansımız olmasa da alanla ilgili olanların bir arada olabileceği ve deneyim paylaşımı sağlayabilmeleri için bir öğrenci kulübü kurduk. 

2021 yılında daha önceki dönemlerde gerçekleştirdiğimiz biyoinformatik alanındaki eğitimlerimize uzman eğitmenlerimizle tekrar başladık. Eğitimlerimizi Menar Ekizce yönetti. Tüm katılımcılarımız ve eğitmenlerimizin rahatça birbirleriyle iletişim sağladıkları ortamlar sağladı. Eğitimlerimiz genel olarak R’a yeni başlayanlar için giriş, R ile RNA analizleri, genom analizleri, yeni nesil dizi analizleri, transkriptom analizleri, yaşam bilimciler için  Python analizleri, docking konularına yoğunlaştı. Dönem içinde sertifika alt yapımızı iyileştirdik ve ekibimizin yazılım uzmanlarının geliştirdiği hedef.im sertifika alt yapısını kurarak paylaşılabilir, kare kodlu, dijital katılım belgeleri vermeye başladık. Python eğitimimizin, eğitim içi değerlendirmesine örnek olarak blogumuzda yer verdik (Buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.). Online sınıflarda, canlı, birebir uygulamalar yapılan eğitimler gerçekleştirdik. 2021 yılında 11 farklı sınıfımızda 234 katılımcımıza biyoinformatik ve uyguları alanında özelleşmiş eğitimler sunduk. 

Eğitimlerirmizin yanı sıra farklı konularda etkinlikler düzenledik. Türk Akreditasyon Kurumu’ndan Metroloji uzmanı Oktay Tamer Doğan’ı konuk ettiğimiz “Lab’da havalar nasıl?” etkinliğimizde metroloji’nin temelleri, laboratuvarların en çok ihmal ettiği hususları, kendi tecrübelerini aktardı. Menar Ekizce, immünoloji alanında çalışan Muazzez Gökalp ve biyoinformatik alanında çalışan Zehra Hazal Sezer’le birlikte wet lab ve dry lab çalışmalarında anılarla laboratuvar yaşamını konuştukları “Wet lab & dry lab – Anılarla laboratuvarda yaşam”  etkinliğimizde güzel bir sohbet gerçekleştirdi. Bunların yanı sıra R ve R ile biyoinformatik konularında eğitim veren eğitmenimiz Ravza Gür R programlama diliyle ve biyoinformatikte kullanımıyla ilgili güzel bir etkinlik gerçekleştirdi. 

2021 yılının ikinci yarısında ise Öğrenci Kulübü’müzü kurduk ve instagram sayfamızda biyoteknoloji ve yaşam bilimlerinin önemli yer tuttuğu farklı kkonularda güzel paylaşımlar yapmaya başladı. Şevval Keskin’in liderlik ettiği öğrenci kulübümüz ilk etkinliğini şubat ayında gerçekleştirecek. 

Bunların yanı sıra, oda sıcaklığında uzun süre muhafaza edilebilen proteinaz K, viral nükleik asit izolasyonu için alternatif yeni ürünleri denemeleri için araştırmacılarımıza sunduk. Eğer siz de denemek isterseniz [email protected] adresinden bize ulaşabilirsiniz.

2022 yılını için çok çalıştık ve pek çok yenilik için hazırlık yaptık. E-posta listemize kaydolarak, telegram kanalımızdan, Instagram adresimizden bizi takip edebilirsiniz. 

Yeni eğitimler ve etkinliklerden haberdar olmak için e-posta listesine giden bu formu doldurabilirsiniz. Telegram kanalımıza katılmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz. Instagramdan takip etmek için buraya bakabilirsiniz. Ayrıca eğitmen ekibimize katılmak isterseniz bu formdan bize ulaşabilirsiniz. Öğrenci Kulübümüze katılmak için de buradan Öğrenci Kulübü Whatsapp grubumuza dahil olabilirsiniz.

Go To Top