Skip to content Skip to footer

Biyoinformatik için yeni çözümler : BioContainers

BIOCONTAINERS : yaşam bilimleri için yeni araçlar.

BioContainers yaşam bilimleri için yeni bir ortam sağlıyor. Biyoinformatik, yaşam bilimlerinin geleceğinde önemli yer tutan bir konu. Günümüzde DNA dizileme çalışmalarının gerçekleştirilmediği araştırmalar oldukça azalmış durumda. Ancak DNA dizileme teknolojileri de hızla gelişmekte. Bu durum ise elde edilen verilerin çok daha fazla olması, daha yüksek işlemci kapasitesi gerektirmesi gibi durumlara sebep olmakta. Bununla birlikte veri analizi süreçlerinde yeni yöntemlerin kullanılması zorunluluk halini almakta.

Ancak yeni yöntemleri denemek her zaman kolay olmamakta.Farklı programlar kullanma ihtiyacı doğduğunda bu programların da ihtiyaçlarını karşılamanız gerekiyor. Ve gereken programlar her zaman arayüzü hazır paket programla olmayabiliyor.

Bu ve benzeri sorunlar için pek çok proje yürütülmekte. Bunlardan biri de BioContainers  projesi. Ekibimizden Emre, BioContainers’ın ne olduğunu, nasıl kullanılabileceğini anlattı. Bununla birlikte, AliScore programıyla biz de katkıda bulunduk.

Biocontainers’ın ne olduğu nasıl kullanılabileceğinin detayları için Emre’nin yazısını mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. Emre’nin yazısı ve örnek olarak kullandığımız PopSet örneğine aşağıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Medium.com adresinde görüntüleyin

Go To Top