Skip to content Skip to footer

OpenLab , Dünya DNA günü, Webend, Programlama Günleri ve Gelecek Etkinlikler

OpenLab ve Biyoteknoloji Fuarı, Webend-Yazılımcı Hikayeleri, Dünya DNA Günü workshopları ve Karabük Üniversitesi Programlama günlerinde pek çok takipçimiz ve ziyaretçimizle bir araya geldik, tanıştık ve ileriye dönük programlar oluşturduk. Etkinliklerimizden kareler ve daha fazlasını sizler için derledik.

OpenLab ve Biyoteknoloji Fuarına Yoğun İlgi

OpenLab ve Biyoteknoloji Fuarı 20-22 Nisan tarihlerinde gerçekleşti. OpenLab, Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen bir canlı laboratuvar uygulamasıydı. Biyoteknoloji Fuarında, ziyaretçilere açık ve laboratuvar çalışmalarını deneyimleyebilecekleri bir alan yaratılması hedeflendi.

OpenLabBu hedef doğrultusuda teknik koordinasyonunu sağladığımız OpenLab bir fikirden gerçeğe dönüştü. Akdeniz Tanıtım ve Prosigma’nın esas üstlenici olduğu etkinlikte Gelecekhane ve Boğaziçi Üniversitesi’yle birlikte ERES Biyoteknoloji olarak geniş ve multidisipliner bir ekip oluşturduk. Ayrıca fuar katılımcısı firmaların sponsorlukları bu fikrin gerçeğe dönüşmesi konusunda önemli bir nokta oldu.

Bunun yanı sıra fuar’da imza günü gerçekleştiren Sevil Atasoy, Open Lab’ı ziyaret etti ve yerinde incelemelerde bulundu. Uygulamanın yaygınlaşmasının önemini tekrar vurguladı.

Ayrıca Biotech Fuar’ında standımızda da ERES Biyoteknoloji olarak yerimizi aldık ve ürünlerimizi ziyaretçilerimizle paylaştık. Fuarda ziyaret eden ve ayrıca OpenLab uygulamamıza katılan tüm ziyaretçilerimize teşekkür ederiz.

OpenLab, Moleküler biyoloji
OpenLab ‘den bir kare …

OpenLab Uygulamalı Laboratuvar Atölyesi

Organizasyon: Akdeniz Tanıtım, Prosigma Tanıtım, GelecekHane

Bilimsel Koordinasyon: Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü, Moleküler Biyoloji Derneği

Teknik Koordinasyon: ERES Biotechnology

Sponsor Firmalar:  Baykon End. Kontrol Sistemleri San. ve Tic. A.Ş, Bor-Kim Kimya Tıp Teknik Elektronik ve Lab. Ekip. San. Tic. Ltd. Şti, Delta Lab. Tezgah Sist. İth. İhr. Paz. Ltd. Şti, İncekaralar Tıbbi Cihazlar Tic. A.Ş, Labo Makina San. ve Tic. A.Ş, Metis Biyoteknoloji ve Dış Tic. Ltd. Şti, Metisafe Temizoda ve Biyogüvenlik, Nüve Sanayi Malz. İmalat ve Tic A.Ş, Orkim Kimyevi Maddeler Tic. Ltd. Şti, Sinan-Son Laboratuvar ve Sağlık Malz. San. Tic. Ltd. Şti, Şahinler Kimya Bilg. Tekstil Koz. San. Tic. Ltd. Şti, Tetra Teknolojik Sistemler Ltd. Şti.

 

Webend – Yazılımcı Hikayeleri – Bir İlk Nasıl Gerçekleşti?

Webend yılda bir kez gerçekleştirilen web teknolojileri etkinliğidir. İlki 2016 yılı Ekim ayında ODTÜ’de gerçekleştirilen etkinliğin organizasyon sorumluluğunu CTO’muz Emre Yılmaz üstlenmiş olup, yazılım dünyası için ufuk açıcı bu etkinliği gerçekleştirirken aynı zamanda sosyal sorumluluk çalışmalarını da ortaya koydu. Bu sene gerçekleştirilen Webend’de ise tema “Yazılımcı Hikayeleri”ydi. Alanında başarılı pek çok yazılımcı kendi hikayelerini 400’ü aşkın katılımcı ile etkinlikte paylaştı ve soruları cevapladılar.

Bu yıl ikincisi Bahçeşehir Üniversitesinde gerçekleştirilen Webend’i Doğukan Güven Nomak sundu. Etkinlikte ayrıca Django Girls’te bir workshop düzenledi. ERES Biyoteknoloji, OBSS, Webilim ve Çay Kahve İnsan’ın sponsor olduğu etkinlikte ayrıca pek çok destekleyen kuruluş bulunuyor. Talkouse, Stickker, Kadın Yazılımcı, Yazılım ve Bilişim Klübü, 90 Pixel, AnkaraPHP, Django Girls İstanbul, Tamindir, Teakolik’in yanı sıra lezzetli kahveleri ile etkinliğe enerji katan Mio Cafe ve afterdinner’da lezzetli anlar sağlayan Mantı Keyfi Webend’in destekçileri arasındaydı.

Etkinliğin en çarpıcı noktası ise, konuşmacılara plaket verilmemesi oldu. Etkinliği düzenleyen Emre Yılmaz, plaket ve çiçek gibi verilen objelerin, bir köşede tozlanmaya bırakıldığını ve bir işe yaramadığını belirterek, bu sene Türkgücü İlkokulu ve Ortaokuluna plaket vb. materyallerin giderleri ve organizasyona katkısı olmayan giderleri bağış olarak değerlendirdi ve bir okulun öğrencilerini mutlu ederek bu etkinliğe katılanlara unutulmaz bir armağan sundu. Türkgücü İlkokulu ve Ortaokulu’nda okuyan öğrencilerin çektiği videodan bu mutlu hediyeyi sizde görebilir ve paylaşabilirsiniz.

Dünya DNA Günü – 25 Nisan’da nerelerdeydik?

Her 25 Nisan’da DNA’nın bulunuşunu kutlamak ve genetik/dna çalışmalarının önemine vugu yapmak üzere 25 Nisan Dünya DNA günü global olarak kutlanmaktadır. Bu kutlamalara ülkemizde de pek çok eğitim kurumu katılmakta, pek çok okulda atölye çalışmaları gerçekleştirilmektedir.

DNA Günü
Ataşehir Doğa Koleji , DNA Günü çalışması

Bu sen Gelecekhane ve Gen Hareketi ile birlikte İstanbul Kültür Koleji ve Ataşehir doğa Koleji’nde DNA Günü kutlamalarına katıldık ve gençlerle heyecanımızı paylaştık. Kurucu ortaklarımızdan Elçin gençlere DNA’yı anlatırken, kendi kendilerine çilekten nasıl DNA elde edebileceklerini uygulamalı olarak anlattı. Doğa Koleji ve Kültür Koleji’ne böyle güzel çalışmalar gerçekleştirdikleri için teşekkürler. Ayrıca Gelecekhane ve Gen Hareketi’nin Dünya DNA Günü çalışmaları kapsamında bu faaliyetleri sürdürdüğümüz için teşekkürler.

Karabük Üniversitesi Programlama Günlerinde CTO’muz neler anlattı?

Karabük Üniversitesi  Bilişim Teknolojileri Kulübü’nün düzenlediği 4. Programlama Günleri Etkinliği’nde ERES Biyoteknoloji CTO’su Emre Yılmaz, PHP ve Symfony hakkında bir konuşma gerçekleştirdi. “PHP Symfony ile Güzel” ismini taşıyan konuşmasında kısaca PHP, Symfony ve Bundle başlıkları yer almaktaydı. Neden, nasıl ve kim sorularının cevaplarını verdiği sunum sonunda soruları cevaplayan Emre Yılmaz, öğrencilere web geliştiriciliği hakkında önemli ipuçları verdi.

https://twitter.com/kbubilisim/status/857546641645162496

Bilim Kutusu Çok Yakında!

Önceki yazımızda bahsettiğimiz ve atölye uygulamalarını GARAJ’da gerçekleştirdiğimiz yeni markamızı çok yakında sizlerle paylaşacağız.

Gerçekleştirilen biyoteknoloji fuarında ve Dünya DNA gününde ilgili kurumlarla paylaştığımız “Bilim Kutusu”‘u çok yakında sizlerle olacak.

Haberleri kaçırmamak için : e-posta adresinizi bırakmayı unutmayın: www.bilimkutusu.com 

Zonguldak, Konya ve İstanbul’da olacağız!

  • 6-7 Mayıs’ta Üsküdar Üniversitesi Bilişim klubünün düzenlediği Coding Summit 2017’de Emre Yılmaz PHP anlatacak.
  • 6-7Mayıs’ta Yeditepe Üniversitesi’nin üstlendiği “IEEE EMBS (Engineering in Medicine & Biology Society) Türkiye Öğrenci Konferansı” nda Sağlıkta Girişimcilik panelinde Elçin Ekşi yer alacak.
  • 13 Mayıs’ta İstanbul Kültür Koleji Bilim Şenliği’nde Bilim Kutusu ile yerimizi alıyoruz! Kültür Koleji öğrencilerinin eğlenceli bilimsel deneyimler yaşamasını sağlayacağız.
  • Bilim Kutusu ile daha erken tanışmak istiyorsanız, 16-17 Mayıs tarihlerinde Zonguldak Ereğli Bilim Şenliğinde yerimizi alacağız sizi de bekleriz.
  • Konya’da 30 kişilik özel bir atölye çalışması ile “Bilim Kutusu”nu paylaşacağız ve DNA Atölyesi uygulaması yapacağız.

Eğitime son haftalar!

Bir Günde Biyoinformatik eğitimi ile biyoinformatiğe hızlı bir giriş yapmalısın! 27 Mayıs Cumartesi günü seni de bekliyoruz!

Artık sadece deneysel çalışmalar ve laboratuvar uygulamaları yeterli gelmiyor. ayrıca internet erişimi olan herkesin ulaşabileceği pek çok biyolojik veri tabanı mevcut ve pek çok canlının gen/genom bilgisi mevcut. Yani biyoinformatik ile pek çok çalışmayı gerçekleştirebilirsin.

Sen de bu eğitimde yerini almak istiyorsan hemen kaydını tamamlayabilirsin :
http://tr.eresbiotech.com/egitimler/bir-gunde-biyoinformatik/ 

Go To Top