Skip to content Skip to footer

AR&GE ve yeni ürünler – 2017’nin ilk aylarında neler yaptık?

ERES Biyoteknoloji olarak 2017 yılına yepyeni bir ekiple yeni bir siteyle başladık. Yenilenen ERES bu yıl yeni projeleri ile karşınıza gelecek. Temel olarak AR&GE projeleri ağırlıklı olan çalışmalarımızı yeni ekibimizle genişlettik. Bu yıl süprizlerle ve yeni ürünlerle sizlerin karşısında olacağız.

Öncelikle AR&GE projelerimiz daha sonra ise süpriz projelerimizden bahsedeceğim bu blog yazımızda. Daha sonra ise katıldığımız WTM, Gen Hareketi etkinliklerini ve ortak projelerimize dair paylaşımlarım olacak. En son da ise önümüzdeki aylarda hangi etkinliklerde bizlerle tanışabilirsiniz ve gerçekleştirdiğimiz gönüllü projelerimiz neler anlatacağım.

AR&GE çalışmalarımız

Geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiğimiz çalışmalardan ilki altın nanopartiküllerle HIV testi projemizin sonuna ulaştık. Bu sırada, planlarını yapmaya başladığımız iki yeni projemize de başlamış olduk.

Bu kapsamda, süt ve süt ürünleri ile ilgili çalışmalar yapmaya başlayacağız. Süt ve süt ürünlerinde bakteri tespiti ile hedeflenen çıktılar yeni nesil dizileme kitleri geliştirmek için AR&GE çalışmaları yapmak olacak. Bundan sonra ise, insan ve kişiselleştirilmiş genom hizmetlerine dair çalışmalarımız hız kazanacak. Hedefimiz, 2017 yılını bu projelerimizi tamamlayarak kapatmak.

Yeni ürünler – STEM her yerde, herkes için!

Geçtiğimiz yıllarda bilim atölyeleri ve ekoloji çalıştayları ile ilgili çalışmalarımız olmuş ve çeşitli kitlelere ulaşmıştık. Bu yıl bu çalışmalarımızı daha da geliştiriyoruz. Bilim atölyelerini herkese ve her yere ulaştırmak için bir projeye başladık.

Projemizin ilk çıktılarını önce İstanbul’da Biyoteknoloji Fuarında sonra da Zonguldak Ereğli’de gerçekleştirilecek “Bilim Şenliği”nde sizlerle paylaşacağız.

Yeni projeler – herkes için doğru ve güvenilir bilim!

Özellikle bilim atölyesi çalışmasını gerçekleştirirken, büyük bir eksiklik olduğunu gözlemledik. Daha sonra ise sizlere sosyal medya üzerinden bir anket uygulayarak gözlemlerimizin doğru olup olmadığından emin olmak için bir çalışma yürüttük. Bu çalışma aslında temel olarak yeterli Türkçe bilim ve bilim haberi sitesinin bulunup bulunmadığının araştırılmasına yönelik bir çalışmaydı. Gerçekleştirdiğimiz bu anket çalışmasında her 100 kişiden sadece 2 tanesi mevcut Türkçe bilim sitelerini yeterli bulurken bu 100 kişiden 98’i yetersiz buluyordu. Bu çalışmanın devamında yeni bir Türkçe Bilimsel Haber portalını geliştirdik ve yayına aldık. Bu portalımızla ilgili lansman çalışmalarını önümüzdeki aylarda gerçekleştireceğiz ve sizi de aramızda görmek istiyoruz.
NOT: Eğer ankete katılamadıysanız buraya tıklayarak hala katılabilirsiniz.

Gönülülük Projelerimiz

Dünya çapında DIY perspektifli yaşam bilmleri toplulukları hızla artmakta. Bu topluluklar, herkesimden insanın yaşambilimleri çalışmaları ile ilgilenmesini ve toplumsal bilincin arttırılmasını sağlayan, ayrıca toplumu biyoteknoloji geleceğine hazırlayan projeler olmasıyla dikkat çekiyor.

Türkiye’de insanlara açık bir “kendin yap” felsefesi içeren açık laboratuvarlar oluşturmak amacıyla İstanbul’dan Gelecekhane’nin Gen Hareketi’yle birlikte bir projeye başladık. Bu proje kapsamında “kendi laboratuvar cihazını kendin yap” projesini uygulamaya koyacağız.

Ankara’da ise Gelecek Araştırmaları Enstitüsü ile birlikte bir proje ortaya koymayı hedefliyoruz. Kapsamı biraz daha farklı olan bu projede de yine halka açık bir “kendin yap” fikriyle hareket eden bir organizasyon kurma hdefimiz var. Bu hedefi ise Ankara’da gerçekleştiremeyi planlıyoruz.

Bu çalışmalarımıza katılmak isterseniz [email protected] adresine eposta gönderebilirsiniz. Konuyla ilgili çağrı sunumumuzu buradan inceleyebilrisiniz.

Katıldığımız Etkinlikler

Women TechMakers İstanbul’un bu yıl gerçekleşen etkinliğinden ekibimizden Elçin bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasına “Bir gün kendi klonunuzla karşılaşırsanız?” sorusu ile başlıyor ve gelecekte bizi neler beklediğini anlatıyor. Bu gelecekte ERES kendini nasıl konumlandırıyor ayrıca yine bundan bahsediyor. Konuşmasını yazı olarak buradan okuyabilirsiniz.

Katıldığımız ikinci etkinlik ise Gen hareketi mart ayı meet-up’ıydı. Bu toplantıda Biotech Eurasia Fuar’ında gerçekleştirilecek OpenLab etkinliği ve kendin yap projesini anlattık. Daha sonra etkinlik katılımcılarından İstanbul’da gönüllü olmak isteyenlerle birlikte bir Slack takımı oluşturduk ve faaliyetlere başladık.

Eğitimlerimizi Gerçekleştirdik

Mart ayında Homoloji modelleme ve Bit Günde biyoinformatik eğitimlerimizi gerçekleştirdik. Güzel ve verimli eğitim gruplarıyla bir araya gelmekten çok mutluyuz. Detayları buradan okuyabilirsiniz.

Gelecek Ay

Gelecek ay 20-22 Nisan arasında Lütfi Kırdar Kongre merkezinde Biotech Eurasia Fuar’ındaki yerimizi alacağız. Ayrıca bu fuarda bir OpenLab yani herkese açık laboratuvar uygulamamız olacak. Sevil Atasoy’un imza günün de gerçekleşeceği fuara sizleri de bekleriz.

WEBEND etkinliğinin Ana Sponsoru olduk! Önümüzdeki ay gerçekleştirilecek web teknolojilerini “Yazılımcı Hikayeleri” teması ile geniş kitlelere duyuracak bu etkinliğe katılmanızı tavsiye ederiz. Ücretsiz kayıt için www.webend.org adresindeki formu doldurmanız yeterli.

Gelecek ay ayrıca süpriz bir atölye grubumuz olacak. Bizi takip etmeyi unutmayın! 

Mayıs Eğitimlerimizi Açtık-Kaçırmayın!

Mayıs ayı eğitim gruplarımızı açtık. Sizi de yeni gruplarda aramızda görmek istiyoruz ve kendi dünyamıza davet ediyoruz. Eğitim gruplarını ve hangisinin size uygun olduğunu burayı inceleyerek belirleyebilirsiniz.

Go To Top