Skip to content Skip to footer

Biyoinformatik ve Protein Modelleme Eğitimleri

Biyoinformatik ile Mart Ayı Dolu Dolu Geçti!

Mart ayında Homoloji Modelleme ve Bir Günde Biyoinformatik-biyoinformatiğe giriş eğitimlerimizi gerçekleştirdik. 11-12 Mart 2017 Cumartesi ve Pazar günleri Homoloji Modelleme Eğitimi ve 18 Mart 2017 Bir Günde Biyoinformatik Eğitimi gerçekleştirildi. TOBB Üniversitesi içinde yer alan GARAJ’da gerçekleştirilen eğitimlerde katılımcılar dolu dolu vakit geçirdiler.

Yoğunlaştırılmış biyoinformatiğe giriş eğtimi olarak planlanan Bir Günde Biyoinformatik eğitiminde katılımcılar kromotogramları nasıl ele alacakalrını, FASTA dosyaları ve kullanımlarını, NCBI ve ilgili veri tabanlarını ve BLAST gibi pek çok temel uygulama ve kavrama dair uygulamalı kazanımlar edindiler. Örnek DNA sekansları ve kromotogramları ile nasıl çalışacaklarını birebir bilgisayarlarında uyguladılar. Böylece kendileri için yeni bir alana hızlı bir giriş  sağlamış oldular.

Homoloji Modelleme Eğitimi’nde ise, bioinformatik araçları protein çalışmalarında nasıl kullanacaklarını, hangi veri tabanlarından nasıl faydalanabilecekleri ve hangi verileri nasıl elde edebileceklerine dair çeşitli yöntemleri öğrenen katılımcılar; elde ettikleri verileri nasıl modelleyebileceklerini kazandılar. Homoloji modelleme çalışmalarının önemi ve uygulamalarına dair yoğun uygulamalarla geçen eğitimde, modelledikleri proteinleri 3 boyutlu olarak nasıl inceleyecekleri, nasıl görselleştirebilecekleri ve bu görselleştirme çalışmalarında neleri uygulayabileceklerini tecrübe ettiler.

biyoinformatikYaşam bilimleri alanında biyoinformatik ve protein modelleme çalışmalarının değeri yadsınamaz bir boyuta ulaştı. Günümüzde pek çok farklı alanda artık bu çalışmalar sıkça kullanılıyor. Özellikle önemli yayınlar incelendiği zaman pek çoğunun biyoinformatikle ilgili çalışmaları da kapsadığı açık olarak görünmekte. Çünkü DNA ve protein verisi hemen hemen tüm araştırma alanlarında artık elde edilebiliyor. Özellikle DNA dizileme çalışmaları artık oldukça yaygınlaşmış durumda. Daha önce bu alanlarda çalışma yapmayanlar için konular karmaşık ve başlaması zor görünebilmekte. Ancak bu eğitimlerle ilgilendiğiniz alana hızlı bir başlangıç yapmanız mümkün. Böylece temel kavramları kolayca edinip çalışmalarınıza biyoinformatik ve protein modelleme çalışmaları ile değer katmanız mümkün.

Bir Günde Biyoinformatik ve Protein Modelleme Eğitimleri, mayıs ayında yine gerçekleştirilecek. Mayıs ayında gerçekleştirilecek eğitimlerin kontenjanları dolmadan kaydınızı yaptırmak için bizi takipte kalınız. Böylece eğtim duyurularından hızlıca haberdar olabilirsiniz. Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilir, blogumuzu okuyabilirsiniz. [email protected] ya da iletişim kutusundan bize ulaşabilirsiniz.

Go To Top