Skip to content Skip to footer

R ile RNA Sekans Veri Analizi ve Yorumlanması Eğitimi

R ile RNA Sekans Veri Analizi ve Yorumlanması Eğitimi

29 Eylül – 3 Ekim 2021, Akşam

RNA-Seq analizi yaptınız mı? Son yıllarda gen ekspresyonu çalışmaları oldukça yaygınlaşmış ve temel alanlardan biri haline gelmiştir. Özellikle yeni nesil dizileme teknolojileri sayesinde araştırmacılar RNA dizileme ile eksprese edilen genleri daha yüksek verimle inceleyebilir hale gelmiştir. RNA-seq analizinde deneysel prosedürlerin ardından elde edilen dizi verisini analiz etmek için önemli belli adımlar bulunmaktadır. Verilerin okunması, kalite kontrolü, hizalanması, düzenlenen verilerin analiz edilmesi, farklı eksprese edilen genlerin bulunması, sonuçların görselleştirilmesi ve raporlanması gibi aşamalarla bu deneysel çalışmalar nihai sonuca erişir.

Bu eğitimde RNA-seq verisinin R’la nasıl işleneceği ve analiz edileceği ele alınmaktadır. Özellikle gen ifadesi konusunda çalışan, çalışmayı düşünen araştırmacılar için tavsiye edilir.

Bu eğitime kimler katılabilir?

Eğitime temel R bilgisine sahip katılımcılar katılabilir. Bu eğitimde ayrıca R eğitimi verilmeyecek RNA-Seq analizi eğitimi verilecektir.

Eğer temel R bilginiz bulunmuyorsa bu eğitimden önce R’a giriş eğitimine katılabilirsiniz. Her iki eğitim için ayrıca 2 Eğitim 1 Arada kampanyamızdan faydalanabilirsiniz. Kampanya detayları yan sütunda yer almaktadır. Kampanyaya katılmak için aşağıdaki size uygun kayıt düğmesine tıklayabilirsiniz.

2 Eğitim 1 Arada Kampanyası

  • Bu eğitimle birlikte “R Programlama Diline Giriş Eğitimi” alacak olanlara özel KAMPANYAMIZ bulunmaktadır. Her iki eğitimi alacak olanlara özel fiyat sunmaktayız. 
  • Öğrenciler için: 2 Eğitim birlikte, 950 TL yerine özel indirimli ücret: %18 KDV DAHİL 800 TL
  • Çalışanlar için: 2 Eğitim birlikte, 1292 TL yerine özel indirimli ücret: %18 KDV DAHİL 1000 TL

Eğitmen:MSc. E. Ravza Gür

Marmara Üniversitesi Biyomühendislik (İngilizce) bölümünden 2016 yılında onur öğrencisi olarak mezun olmuştur. Lisans tezinde, biyoinformatik yaklaşımlar kullanarak var olan onaylanmış ilaçların yeniden amaçlandırılması üzerine çalışmıştır.

Yüksek lisansını 2018 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi‘nde tamamlamıştır ve insan metabolik yolaklarının çizgi teorisi algoritmasını kullanarak analiz edilmesi üzerine çalışmıştır.

2019 yılından beri doktora eğitimine Oxford Üniversitesi’nde Biyoinformatik alanında devam etmektedir. Çalışma konuları; biyolojik problemler için analitik metotlar geliştirme, yoğun olarak tek hücreli ATAC sekans verisi (single cell ATAC sequencing) olmak üzere yeni nesil dizileme analizi ve makine öğrenmesidir.

GÜNCEL NOT: “R Programlama Diline Giriş Eğitimi”ni kaçıranlar için eğitim kayıtları sağlanacaktır. Böylece “R Programlama Diline Giriş Eğitimi” ile olan kampanyaya katılmaya devam edebilirsiniz.

Ders Konuları

1) RNA-seq nedir?

2) RNA sekans çeşitleri nelerdir?

3) RNA sekans kullanım alanları nelerdir?

4) RNA veri analizi iş akışı nedir?

5) RNA sekans veri analizde kullanılacak paketlerin tanıtımı ve yüklenmesi

6) Anlatımı farklılık gösteren genleri bulma analizine genel bakış (the overview of differential gene expression analysis)

7) Kalite kontrol

8) Gen-örnekler count matrisinin analize hazırlanması ( filtreleme ve normalizasyon)

9) Örnekler arası benzerlik hesaplanması ve Temel Bileşen Analizi

10) İfadesi değişen genleri bulma analizi (differential gene expression analysis)

11) Sonuçların görselleştirilmesi ve yorumlanması

12) Katılımcıların kursta baştan sonra uygulamalı bir şekilde tüm öğrendiklerini başka bir veri seti üzerinde kendileri çalışmaları ve bunların eğitmen tarafından kontrolü

Eğitim Detayları

TARiH: 29 Eylül – 3 Ekim 2021, Akşam

Eğitim Süresi: 14 saat

Eğitim hafta içi akşamları çevrim içi olarak gerçekleşecektir.

Eğitim için bilgisayar ve internet bağlantısı gerekmektedir.

Ücretler:

Öğrenci: 460 TL + %18 KDV

Çalışan: 600 TL + %18 KDV

Kredi kartlarına taksit imkanı bulunmaktadır.

2 Eğitim 1 Arada Kampanyası indirimli fiyatları:

Bu eğitimle birlikte “R Programlama Diline Giriş Eğitimi” alacak olanlara özel KAMPANYAMIZ bulunmaktadır. Her iki eğitimi alacak olanlara özel fiyat sunmaktayız.

Öğrenciler için: 2 eğitim 1 arada: 950 TL yerine özel indirimli ücret: %18 KDV DAHİL 800 TL

Çalışanlar için: 2 eğitim 1 arada: 1292 TL yerine özel indirimli ücret: %18 KDV DAHİL 1000 TL


Go To Top